HISTORIE

HISTORIE

2017
Třetí ročník s sebou přinesl téma slavných osobností flamenka…


2016
V druhém roce existence oslav flamenka v Praze akce dostala rozměr festivalu. Tolik vlivů, podob a osobností není možné namačkat do dvaceti čtyř hodin, a tak se slavilo plné čtyři noci a tři dny, místa konání byla rozprostřena mezi Prahou 1, 2 a 7. Hosty propojil mimo jiné velký vliv indické kultury v jejich flamenkovém pojetí, proto festival ve čtvrtek otevřela Vypravěčka flamenkové Jany Drdácké a kathakové Anežky Hessové, závěr akce patřil kapele Indialucía. Mezi doprovodnými programy se objevil film Gypsy Caravan režisérky Jasmin Dellal, a samozřejmě legendární Saurovo Flamenco. Vizuálně laděným hostům festivalu se již celý měsíc v předstihu nabízela výstava fotografíí Beatrix Mexi Molnár, kterou v rámci festivalového pátku umocnila přítomnost autorky a nezpochybnitelně i koncert Trio flamenco. Vrcholným programem byla sobotní performace Adely a Rafaela Campallových pod titulem Campallerías, zrcadlící jejich kořeny i aktuální žhavou energii. Poslední den pak, mimo jiné, lákal na otevřené dveře škol flamenka v Praze a exhibice jejich studentů na večerním programu. Mezi workshopy festivalu, tedy tanec u sourozenců Campallových a taneční fotografie s Mexi Molnár, se objevil i jeden požitkářsky praktický. La Bodega hostila všechny, kteří chtěli proniknout tapas „pod pokličku“. Andaluskou atmosféru doplňovala večerní tablaa. Všechny smysly nasyceny.


2015
V roce 2015 se k celosvětovým oslavám přidala i Praha. Agentura Fiesta Flamenca na základě několikaletých zkušeností s hostováním flamenkového světa u nás a pořádání představení i workshopů (připomeňme třeba soubor Rafaely Carrasco v divadle Hybernia nebo Angela Muñoze v divadle ABC), vyzvala českou komunitu sdruženou kolem tohoto žánru, aby společnými silami otevřely svět žhavého rytmu i těm, kteří se do něj vstoupit zatím ostýchali. Mezinárodní den flamenka je spojen s datem 16. listopadu, a tak se k němu protančila Retro Music Hall se „silvestrovským“ přiťuknutím z bohatého programu neděle 15. listopadu. Předtím však proběhla česká premiéra flamenkově-jazzového projektu Flamenco expeience Sextet. Ještě předtím mnohé taneční školy, a to i ze Slovenska, vybraly svá exkluzivní čísla a diváky pořádně naladily. Ostatně, někteří z diváků už předtím absolvovali i některé z lekcí, které byly v průběhu celého odpoledne volně přístupné. A mnozí účastníci mohli obohatit svůj šatník o prověřené, ale stále krásné, kostýmní kousky tanečnic na flamenkovém bazaru ve studiu Itaka. Mezitím si tanec vyzkoušely i děti. Možná nastupující generace.


2010
V úterý 16. listopadu 2010 se v keňském Nairobi po pětidenním zasedání komise UNESCO rozšířil seznam nehmotných pokladů světa také o syntézu rytmu, vášně a životního stylu, kterým je flamenco. Napětí z toho, zda 24 členů komise rozhodne o přijetí, bylo o to větší, že v roce 2005 proběhl pokus o totéž bez úspěchu. O pět let později bylo však flamenco vyzbrojeno větší publicitou a podporou španělské vlády i Andalusie a Extremadury, tedy krajů, kde se v rytmu tance dýchá už od narození. Pro podporu flamenka byly posbírány tisíce podpisů, ještě noc před vyhlášením několik umělců  (Rocio Molina, Miguel Poveda, Rosario La Tremendita, David Dorantes a Pastora Galvan) uvedlo v andaluské televizi v přímém přenosu jako poctu pořad připravený jen a jen pro tuto chvíli.

Bezprostředně po vyhlášení se jih Španělska vrhl do spontánních oslav, jak jinak, než v rytmu flamenka – ve stylu “por bulería”. Tradice mezinárodních oslav byla položena.

Od roku 2010 se tak flamenco zařadilo mezi světové dědictví UNESCO a od tohoto data je mu připisován také Mezinárodní den plný programů k jeho prezentaci a poctě. K tančící Andalusii a oslavám flamenka se rok co rok přidávají metropole po celém světě.


HISTORIE


MÍSTA KONÁNÍ


 FOTO A VIDEO